Recital fortepianowy | ALEKSANDRA DĄBEK | "CHOPIN i MIRECKI" | 25.02.2024


  • Wtorek 13 lutego 2024
  • facebook share twitter share
Recital fortepianowy | ALEKSANDRA DĄBEK | "CHOPIN i MIRECKI" | 25.02.2024

Lutowy recital pianistki Aleksandry Dąbek, odbywający się w ramach cyklu Salony Artystyczne w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, już za niespełna dwa tygodnie. Zapraszamy do przeczytania wprowadzenia do koncertu autorstwa utytułowanej wykonawczyni repertuaru mistrzów fortepianu. Mamy nadzieję, że publiczność jak zwykle dopisze podczas tego wyjątkowego wydarzenia!

 

Koncert „Chopin i Mirecki”

Twórczości znanego i cieszącego się sławą Fryderyka Chopina nie trzeba nikomu przedstawiać. Autor mazurków, polonezów, scherz, ballad czy też etiud cieszy się zasłużoną i niesłabnącą pamięcią. Inaczej jest w przypadku Franciszka Mireckiego, który pomimo międzynarodowej kariery został współcześnie zapomniany, choć jego twórczość stanowi istotny punkt w historii kompozytorów polskich.

Franciszek Mirecki to polski kompozytor przełomu klasycyzmu i romantyzmu, autor dzieł instrumentalnych, wokalno-instrumentalnych, traktatu o instrumentacji Trattato intorno agli instrumenti ed all’instrumentazione (1825) oraz zbioru tekstów z zakresu krytyki muzycznej Pogląd na muzykę (1860). Urodził się i zmarł w Krakowie. W latach 1814–1838 przebywał za granicą. Nauki pobierał między innymi u Johanna Nepomuka Hummla i Antonia Salieriego. Znał Ludwiga van Beethovena, który dzięki niemu dokonał opracowania dwóch polskich melodii ludowych. Był ważną personą europejskiego kręgu artystycznego pierwszej połowy XIX wieku. Mieszkał w Wiedniu, Wenecji, Paryżu, Mediolanie i Lizbonie, odbywał też wiele zagranicznych podróży, głównie po Włoszech i Francji, co w znacznym stopniu wpłynęło na jego styl kompozytorski.

Mirecki pozostawił po sobie dzieła na fortepian, takie jak sonaty, wariacje, polonezy i mazurki, oraz opery i symfonie. Jest również autorem licznych dzieł kameralnych, m.in. tria na fortepian, skrzypce i wiolonczelę oraz duetu na fortepian i wiolonczelę.  Wychowany w duchu poszanowania wartości klasycznych, całe życie przeciwstawiał się skrajnym tendencjom romantycznym w muzyce europejskiej. Najwyżej cenił muzykę włoską, zwłaszcza autorstwa Gioacchina Rossiniego oraz Domenica Donizettiego. Nie był jednak obojętny na śpiewne włoskie bel canto, którego echa słychać we frazach melodycznych jego dzieł. Nie aprobował natomiast muzyki Ferenca Liszta ani Hectora Berlioza.

Zapomniana dotąd muzyka Franciszka Mireckiego zdecydowanie zasługuje na ponowne odkrycie i przedstawienie szerszemu gronu odbiorców. Międzynarodowy aspekt jego twórczości, związany z licznymi podróżami oraz sposoby przenikania europejskiej kultury muzycznej w jego dziełach sprawiają, że Mirecki stanowi niezwykle ważny oraz ciekawy punkt na mapie kompozytorów polskich.

Aleksandra Dąbek

Aleksandra Dąbek ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w klasie fortepianu prof. Ewy Bukojemskiej. Studiowała również grę na fortepianie historycznym. W 2023 roku uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych. W latach 2012-2015 doskonaliła swoje umiejętności w klasie fortepianu prof. Wojciecha Świtały. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów m.in.: Chopinowskie Interpretacje Młodych (2019, II Nagroda), VII Międzynarodowy Konkursu Chopinowski w Budapeszcie (2016, III Nagroda), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Debut” w Nowym Jorku (2016, II Nagroda), II Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Karlovac w Chorwacji (2015, III Nagroda). Za swoje dokonania artystyczne została nagrodzona stypendiami Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Fundacji Sapere Auso, Fundacji Yamaha, Mount Royal University w Calgary, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Aleksandra Dąbek występowała z recitalami m.in. w Polsce, Singapurze, Kanadzie, Niemczech, Hiszpanii, Francji, na Węgrzech, w Stanach Zjednoczonych i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Pianistka koncertowała w ramach wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych festiwali takich jak: „Chopin i Jego Europa”, „Międzynarodowy Festiwal Chopinowski” w Dusznikach-Zdroju, „Muzyka w Starym Krakowie”, „Wawel o zmierzchu”, „Chopin au Jardin”, „Lato z Chopinem w Busko-Zdroju”, „Duettissimo!”, „Abu Zabi Festival”, „Chopinowskie Interpretacje Młodych”. Wykonywała recitale w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli oraz w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie na fortepianie współczesnym i historycznym. Zamknęła cykl koncertów w ramach  58. sezonu Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich. W 2016 roku zadebiutowała w Carnegie Hall. Występowała z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, ze Śląską Orkiestrą Kameralną oraz zagrała serię koncertów z towarzyszeniem Emirates Youth Symphony Orchestra w Dubaju. W 2018 roku ukazała się jej debiutancka płyta „Chopin. Schumann”. W 2022 roku na zaproszenie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina wykonała serię koncertów w ramach EXPO 2020 w Dubaju.

Miejsce i termin wydarzenia:
Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie
Dwór Jabłonowskich - salon muzyczny
Termin: niedziela, 25 lutego 2024 r.
Godzina: 16:00
Cena biletu: 30 zł - do nabycia w kasie Muzeum

Witryna muzeumkochanowski.pl używa ciasteczek. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Zbieramy również dane dotyczące odwiedzin naszej witryny. Są one w pełni anonimowe i pomagają nam dostosować naszą stroną do Twoich potrzeb.
Rozumiem