Edukacja w Muzeum Jana Kochanowskiego

 Edukacja w Muzeum Jana Kochanowskiego

 

„Akademia Czarnoleska”
program edukacyjny


Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie zaprasza grupy szkolne ze wszystkich typów szkół oraz środowiska osób dorosłych i seniorów do udziału w organizowanych przez nas lekcjach muzealnych oraz warsztatach tematycznych. Jest to interesująca alternatywa tradycyjnego zwiedzania, jak też opcja połączenia zwiedzania z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem z lekcją muzealną i warsztatami. Głównym celem naszego programu edukacyjnego jest upowszechnianie i popularyzacja wiedzy o życiu i dziełach Jana Kochanowskiego, epoce w której żył oraz szeroko rozumianej tematyce czarnoleskiej. Oferta opracowana jest merytorycznie i dydaktycznie do poziomu percepcji uczestników. Zarówno na lekcjach jak i warsztatach wprowadzamy atrakcyjne metody edukacyjne takie jak: slam poetycki, performens, turniej, quiz, kalambury, improwizacje aż po małe formy plastyczne. Oferujemy ponadto program dla uczestników ze specjalnymi potrzebami, z którego mogą skorzystać osoby starsze, z niepełnosprawnościami, niesłyszące, niedowidzące czy z trudnościami poznawczymi. Mamy nadzieję, że przygotowana przez nas oferta edukacyjna pozwoli na ciekawy i urozmaicony pobyt w całym kompleksie dworsko parkowym Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.

MISTRZ I JEGO DZIEŁA DLA SZKÓŁ
1. Czym jest muzeum? – zajęcia dla najmłodszych grup wiekowych (przedszkola i kl. I-III)
2. W labiryncie Fraszek Jana Kochanowskiego - wybór dla klas IV - VIII i szkół średnich.
3. Threnos, Treny – to znaczy opłakiwać – wybór dla klas IV - VIII (Tren I,V,VII,VIII) i szkoły średnie (Tren IX,X,XI, XIX)
4. Humanistyczny światopogląd  Poety w Pieśniach – szkoły średnie (Pieśń IX ks. I, Pieśń V ks. II). 
5. Odprawa posłów greckich - krótkowzroczność i rozwaga - szkoły średnie. 
Lekcjom towarzyszyć będą  atrakcyjne metody wspomagające edukację takie jak: turniej poetycki, performens, quiz, improwizacja.

WARSZTATY Z ZAKRESU PLASTYKI, HISTORII I PRZYRODY
1. Witraże pięknieją w słońcu - malowanie na szkle
Osoby biorące udział w warsztatach otrzymują pleksi A5, farby akrylowe do zdobienia obrazu oraz szablony związane z Janem Kochanowskim i obiektami muzealnymi.
2. Rody, herby i herbarze - warsztaty heraldyczne
Podczas warsztatów przy użyciu stempla z herbem Kochanowskich Korwin oraz masy samoutwardzającej uczestnicy wykonają odcisk herbu, a następnie pokoloruja go według oryginalnego wzoru z herbarza. 
3. Serwis królów -  malowanie na ceramice
Na talerze ceramiczne przy użyciu farb akrylowych uczestnicy warsztatów przenoszą wzory renesansowe. 
4. Warszaty plastyczne - malowanie na płótnie 
Podczas okresu letniego uczestnicy warsztatów malują w przestrzeni parku obiekty muzealne: dwór, kaplicę, oficynę i pomnik upamiętniający czarnoleską lipę.
W okresie zimowym  warsztaty przenoszone są do sali edukacyjnej, gdzie uczestnicy malują aranżację martwej natury; dzbany, świeczniki, wazy, kosze, tkaniny, itp.
5. Magnesy czarnoleskie- wykonanie z masy samoutwardzającej pamiątkowego magnesu z motywem czarnoleskim.
6. Kto w parku śpiewa i co w parku rośnie? -  warsztaty przyrodnicze prezentujące florę i faunę czarnoleskiego parku.
Spacer przyrodniczy połączony z zajęciami plastyczno-technicznymi.                 

INFORMACJE PRAKTYCZNE!
• Lekcje muzealne i warsztaty przeprowadzane są na podstawie wcześniejszego zgłoszenia telefonicznego do Działu Obsługi Zwiedzających pod nr tel. 48 6772005 wew. 10,
• Lekcje muzealne odbywają się od wtorku do piątku w godzinach pracy Muzeum i trwają 45 minut,
• Warsztaty tematyczne odbywają się od wtorku do piątku w godzinach pracy Muzeum i trwają ok. 45 - 60 min. w grupach maks. 20 osób,
• Nauczyciele i opiekunowie są odpowiedzialni za swoich podopiecznych podczas wizyty w Muzeum i są zobowiązani do obecności na lekcji muzealnej i warsztatach

 

Witryna muzeumkochanowski.pl używa ciasteczek. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Zbieramy również dane dotyczące odwiedzin naszej witryny. Są one w pełni anonimowe i pomagają nam dostosować naszą stroną do Twoich potrzeb.
Rozumiem