Światowa premiera „Trenów” bez słów w Czarnolesie już 21 lipca o godz. 17.00


  • Czwartek 13 lipca 2023
  • facebook share twitter share
Światowa premiera „Trenów” bez słów w Czarnolesie już 21 lipca o godz. 17.00

Światowa premiera „Trenów” bez słów
W dniach 21-23 lipca odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Sztuki CARPE DIEM. Poezja. Teatr. Filozofia. Jazz. Wydarzenie będzie miało miejsce w malowniczej scenerii naszego czarnoleskiego parku. W programie m.in. światowa premiera spektaklu „Treny” w którym z ust aktorów nie padną żadne słowa. 

– Festiwal CARPE DIEM to okazja do udziału we wspaniałych wydarzeniach artystycznych i jednoczesnego relaksu wśród cudownej przyrody czarnoleskiego parku. – mówi Ireneusz Domański, dyrektor Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Dodaje, że coś dla siebie znajdą miłośnicy wielu dziedzin sztuki, a także najmłodsi, dla których przygotowano specjalne atrakcje.

W programie: spektakle teatralne, koncerty jazzowe, spotkanie filozofek, czytanie poezji przez Dorotę Segdę i Teresę Budzisz-Krzyżanowską, animacje dla dzieci „Kto w parku śpiewa i co w parku rośnie?”, piknik rodzinny pod lipami, a także, światowa premiera „Trenów”, spektaklu inspirowanego największym dziełem Jana Kochanowskiego, podczas którego z ust aktorów nie padną żadne słowa. Na scenie wystąpią trzy aktorki i aktor z Teatru Warszawskie Centrum Pantomimy. Reżyserem spektaklu i autorem scenariusza jest Bartłomiej Ostapczuk, który tak pisze o projekcie: 

„Czy można ukazać poezję wychodząc poza narrację słowną? Czy to co jest istotą liryki może wybrzmieć w teatrze, w którym świadoma cisza aktora jest podstawą jego działania? 
Spektakl „Treny” to próba spotkania światów, które same w sobie stanowią pełnię. Poezji słowa i poezji ciała. To przenikanie się myśli i emocji zawartych w tym wielkim literackim dziele. Opowieść o człowieku, który wyruszając w podróż w poszukiwaniu utraconej osoby, spotyka siebie samego. Konfrontacja z rzeczywistością świata wewnętrznego przybliża go do największej tajemnicy. Spektakl jest serią ożywionych obrazów, których interpretacja odbywa się poprzez pryzmat wyobraźni, doświadczeń i wrażliwości odbiorcy przenosząc nas w świat niewidzialnych uczuć.” – podkreśla reżyser. 

Pomysłodawcą stworzenia „Trenów” bez słów był Ireneusz Domański, dyrektor Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. 

- Był koniec września, a może już październik ubiegłego roku. Szedłem parkową aleją w stronę dworu w Czarnolesie. W takim miejscu, w takiej scenerii, trzeba tylko otworzyć głowę, a pomysły same „wyfruwają”. Gdzieś, wcześniej zapamiętany luźny pomysł, a właściwie hasło „spektakl”, zaczął kiełkować. A gdyby tak „Treny” przekazać bez słów? Gestem, choreografią, scenografią? – mówi dyrektor Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. – Jestem wielbicielem baletu i tańca współczesnego, ale pomyślałem, że może bardziej odpowiednia byłaby pantomima? Skoro można za pomocą baletu przedstawić „Sen nocy letniej”, czy „Burzę” Wiliama Szekspira, to dlaczego nie moglibyśmy wystawić „Trenów” za pomocą gestów? 

Dyrektor Muzeum Jana Kochanowskiego dodaje, że w ubiegłym roku w czarnoleskim amfiteatrze gościł założony przez Bartłomieja Ostapczuka Teatr Pantomimy Mimo. Zaprezentowany spektakl nosił tytuł „Wielkie nic”. Wydarzenie zostało znakomicie przyjęte przez czarnoleską publiczność! 
- Rozmawialiśmy z Bartłomiejem po zakończeniu spektaklu – mówi dyrektor muzeum. –  Odniosłem wrażenie, że dobrze się rozumiemy, dlatego był pierwszą osobą, która mi przyszła do głowy, kiedy pomyślałem o „Trenach” bez słów. Ogromnie się cieszę, że ten projekt doszedł do skutku i otworzy pierwszą edycję Festiwalu Sztuki CARPE DIEM. Poezja. Teatr. Filozofia. Jazz.  

„Treny” w wykonaniu Teatru Warszawskie Centrum Pantomimy z reżyserią Bartłomieja Ostapczuka zobaczymy w czarnoleskim amfiteatrze 21 lipca o godz. 17.00.  
Twórcy spektaklu: 

Adaptacja, reżyseria, scenografia: Bartłomiej Ostapczuk.
Muzyka: Jagoda Stanicka.
Występują: Paulina Szczęsna, Aleksandra Błażejczyk, Amanda Nabiałkowska, Aleksandra Gąską, Łukasz Krypa.

Zapraszamy!

Festiwal jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Partnerem Festiwalu jest Gmina Policzna. 


 

Galeria

Fot. Magda Hueckel. Teatr Centrum Pantomimy.

Fot. Magda Hueckel. Teatr Centrum Pantomimy.

Witryna muzeumkochanowski.pl używa ciasteczek. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Zbieramy również dane dotyczące odwiedzin naszej witryny. Są one w pełni anonimowe i pomagają nam dostosować naszą stroną do Twoich potrzeb.
Rozumiem